کد خبر: ۹۳۸
رویای شرکت اسپیس ایکس:
ایلان ماسک، مؤسس و سرمایه‌گذار "اسپیس ایکس" گفته سال آینده نخستین موشک نسل جدید این شرکت راهی مریخ خواهد شد. او در نمایشگاه فناوری در آمریکا هدف خود را مسکونی کردن مریخ، در صورت بروز جنگ جهانی سوم روی کره زمین خواند.
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۸ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17


ایلان ماسک مؤسس شرکت‌ اسپیس ایکس (SpaceX) و تسلا موتورز در نمایشگاه فناوری در شهر آستین، مرکز ایالت تگزاس از طرح‌های جاه‌طلبانه و امیدوارانه‌اش برای مسکونی کردن سیاره مریخ سخن گفت. او در سخنرانی خود تأکید کرد، ساختن پایگاهی برای بشریت در مریخ به طوری که انسان بتواند مستقلا نیازهای خود را برآورده کند، اهمیتی حیاتی دارد.

به گفته ماسک، سیاره مریخ در مقایسه با کره ماه، از زمین فاصله بیشتری دارد و چنانچه جنگ جهانی سومی روی کره زمین دربگیرد، بقای گونه ‌انسان در مریخ تضمین می‌شود.

ماسک گفت: «در صورت وقوع جنگ جهانی سوم باید مطمئن شویم که جایی دیگر به اندازه کافی تمدن انسانی وجود دارد که بتوانیم بعدا آن را بازگردانیم و عصر تاریکی را کوتاه کنیم.»


ایلان ماسک در سال ۲۰۱۶ طرح‌هایی را برای ایجاد یک زندگی جمعی و اشتراکی در سیاره مریخ ارائه کرده بود. مؤسس تسلا و اسپیس ایکس در جلسه پرسش و پاسخ خود در نمایشگاه آستین اعلام کرد، نخستین موشک از نسل جدید BRF در سال آینده میلادی برای یک پرواز آزمایشی به فضا پرتاب خواهد شد.

موشک‌های BRF قادرند تا ماه و مریخ سفر کنند و قرار است در آینده گزینه اصلی شرکت اسپیس ایکس برای سفر به ایستگاه فضایی بین‌ا‌لمللی و پرتاب ماهواره‌ها باشند. حداکثر سرعت این موشک‌ها به ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت می‌رسد.

ماسک گفته مأموریت مریخ شرکت اسپیس ایکس به معنای ایجاد "گزینه فرار برای ثروتمندان" نیست. او اقرار کرده در ابتدای کار افراد زیادی حاضر به سفر به مریخ نخواهند بود، اما به مرور زمان این وضعیت تغییر خواهد کرد.

ایلان ماسک در بخش دیگری از جلسه، با اشاره به هوش مصنوعی و پیشرفت‌هایی که در این زمینه حاصل شده، خطاب به حاضران گفت: «این حرف من یادتان باشد، هوش مصنوعی بسیار خطرناکتر از سلاح اتمی است.»

او به همین دلیل پیشنهاد کرد، برای اطمینان از انحراف مسیر توسعه هوش مصنوعی، سازمانی بین‌المللی برای تنظیم قوانین ایجاد شود.

شرکت خصوصی اسپیس ایکس فوریه امسال موفق شد موشک تازه خود با نام "فالکون هِوی" را در مأموریتی آزمایشی راهی مدار زمین کند. این موشک قوی‌ترین سیستم انتقال بار به فضاست. ماسک پیشتر گفته بود، اسپیس ایکس از سال ۲۰۱۸ ساخت سفینه‌ای را آغاز خواهد کرد تا بتواند انسان را در سال ۲۰۲۴ به کره مریخ ببرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :