کد خبر: ۴۹۰
عرضه‌کننده‌های شبکه‌های مجازی خصوصی یا وی‌پی‌ان‌ها (VPNs) از شرکت اپل انتقاد کرده‌اند که چرا عرضه محصولاتشان را در فروشگاه‌های خود متوقف کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۲ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 01

در دو روز گذشته اپل فروش محصولات دست کم شصت وی‌پی‌ان را در چین متوقف کرده است.
شرکت اپل می‌گوید طبق مقررات جدید موظف بوده به عرضه این محصولات در فروشگاه‌هایش پایان دهد.
اپل به تعداد دقیق این وی‌پی‌ان‌ها اشاره نکرده اما رقم شصت را تکذیب نکرده است. اپل همچنین گفت بیش از ده اپلیکیشن وی‌پی‌ان قانونی هنوز در فروشگاه‌هایش به فروش می‌رسند.
وی‌پی‌ان که در کشورهایی مانند ایران هم کاربرد زیادی دارد، شبکه‌ای است که به کاربران امکان می‌دهد با مخفی کردن شناسه اینترنتی (IP addresses) خود به سایت‌های فیلترشده دسترسی پیدا کنند.
شرکت‌های وی‌پی‌ان از تصمیم اپل اظهار نارضایتی کرده و گفته‌اند "اپل باید دسترسی به اینترنت را جزو حقوق بشر قلمداد کند و آن را بر سود مالی ارجح بداند."
شرکت اپل سپتامبر سال گذشته اپ‌استور را به روی ایرانیان باز کرد اما از ابتدای سال ۲۰۱۷ شروع به حذف اپلیکیشن‌هایی کرد که در داخل ایران تولید می‌شود.

چین و اپل

اپل عرضه خدمات شصت وی‌پی‌ان را در چین متوقف کرد

هیچ قانون مستقیمی برای ممنوع کردن وی‌پی‌ان‌ها وجود ندارد و بسیاری از شرکت‌های بزرگ هم طبق قوانین موجود از آنها استفاده می کنند اما سختگیری اخیر چین شامل وی‌پی‌ان شرکته‌ای بزرگ نمی‌شود و فقط وی‌پی‌ان افراد را محدود می‌کند.
چین در ابتدای سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که ارائه کنندگان وی‌پی‌ان باید از دولت این کشور مجوز بگیرند، به همین دلیل به شرکت اپل هم گفته شد وی‌پی‌ان‌هایی را که مجوز ندارند در فروشگاه‌های خود عرضه نکند.
این شرکت عظیم بیشتر سخت افزار محصولات خود را در چین می‌سازد و خود نیز یکی از بزرگترین بازارهای این شرکت است.

تولیدکنندگان چینی با محصولات ارزان قیمت خود بخشی از بازار اپل را به خود اختصاص داده‌اند بنابراین اپل بیش از پیش به فروش اپلیکیشن و خدمات وابسته شده که برخی از آنها ممکن است مشمول سانسور دولتی باشند.
شرکت اپل در ابتدای این ماه نخستین پایگاه داده‌های خود را با همکاری یک شرکت محلی در چین راه اندازی کرد.
با این که اپل اعلام کرده که کدهای رمزگذاری را نزد خود حفظ خواهد کرد و اطلاعات شخصی کاربران را محفوظ نگه خواهد داشت اما برخی کارشناسان می‌گویند قرار داشتن پایگاه داده در خاک چین ممکن است در هنگام بروز اختلاف نظر، شرکت اپل را زیر فشار قرار دهد.

اپل عرضه خدمات شصت وی‌پی‌ان را در چین متوقف کرد

چین و اینترنت

چین از جمله کشورهایی است که کنترل و نظارت وسیعی بر اینترنت اعمال می‌کند و دسترسی به سایت‌ها و مطالبی را که نامطلوب می‌داند، مسدود می‌کند. شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، اینستاگرام و توییتر در چین فیلتر هستند و حتی جستجوگر گوگل و دسترسی به منابع خبری خارجی از جمله بی‌بی‌سی مسدود است.
اخیرا سرویس ارسال پیام صوتی واتس اپ در چین از کار افتاده است. دولت چین هنوز این اقدام را به عنوان بخشی از برنامه سانسور خود اعلام نکرده اما واتس‌اپ هم نگفته که قطع این سرویس به دلیل مشکل فنی بوده است.

موسسه فریدم هاوس (خانه آزادی) در آخرین رده بندی خود چین را "بزرگترین ناقض آزادی اینترنتی سال" معرفی کرده است.
تصور بر این است که دولت چین پیش از کنگره بعدی حزب کمونیست محدویت‌های بیشتری بر اینترنت اعمال کند. انتظار می‌رود شی‌جین پینگ رییس جمهور چین در این کنگره در سمت خود ابقا شود.

برچسب: اپل ، چین ، اپلیکیشن ، VPN
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :