بازاریابی،تبلیغات و برندینگ سه مقوله کاملا متفاوت هستند در این مقاله سعی شده معنا و تفاوت این سه را به وضوح تشریح دهیم.
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۴ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
بازاریابی،تبلیغات و برندینگ

واژگان "بازاریابی” و "تبلیغات” اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند یا اینکه تفاوت موجود بین آنها حداقل می باشد. در عین حالیکه شما اغلب ممکن است بصورت روزانه به تفاوت های موجود بین آنها توجهی نداشته باشید، اما در زمانی که کسب و کار شما به یکی از این خدمات نیاز پیدا می کند، دانستن تفاوت و تمایز قائل شدن بین آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.
بازاریابی،تبلیغات و برندینگ سه مقوله کاملا متفاوت هستند در این مقاله سعی شده معنا و تفاوت این سه را به وضوح تشریح دهیم.

بازاریابی

در واقع مهم نیست که بازاریابی را چه تعریف کنیم. مهم این است که بدانیم نمی شود در دنیای مدرن امروز بدون بازاریابی به فعالیت اقتصادی ادامه داد و باز مهم تر این که: بازاریابی همان تبلیغات نیست! بازاریابی ارایه محصول یا خدمت مناسب در بازار مناسب با قیمت مناسب است. ضمن این که اقدامات تبلیغاتی کوتاه مدت را نباید با بازاریابی اشتباه گرفت، در بازاریابی باید از مفاهیم ، تعاریف روشن داشت و به زمین و زمان به صورت بلندمدت نگریست.
بازاریابی منشا و رکن اساسی نظام بازاریابی، نیاز وخواسته های انسان است. محصول زاییده نیاز بشر است، هر چیزی را که خدمتی ارائه دهد یا نیازی را برآورده سازد، میتوان محصول قلمداد کردکه شامل افراد، مکان ها، سازمان ها، خدمات وعقاید است. به عبارت دیگرمحصول عبارت است از چیزی که قادر به ارضای یک خواسته باشد. نیاز بیان کننده ی حالت محرومیت احساس شده در فرد است. محصولات به هر اندازه که خواسته های فرد را برآورده کنند دارای ارزشند. خواسته در بازاریابی، شکل برآورده ساختن نیازهاست وتقاضا توانایی رفع خواسته است.

جنیفر کامینگز Jennifer Cummings به عنوان یک اقتصاد دان و کارشناس بازاریابی نقش بازاریابی را بصورت زیر تعریف کرده است: «به منظور خرید کردن، این فعالیت و فرایند به فروشندگی از تبلیغات بسیار نزدیک تر است. بازاریابی شامل روانشناسی و سودآوری و سود بخشی می شود. بازاریابی از طریق حل مشکل و نیاز مخاطبین ایجاد ارزش می کند.»
همچنین شاید بتوان از طریق در نظر گرفتن بازاریابی به عنوان یک کیک، در حالیکه تبلیغات برشی از این کیک است، تفاوت بین بازاریابی و تبلیغات را بهتر از هر روش دیگری نشان داد.

بازاریابی،تبلیغات و برندینگ

تبلیغات چیست؟

مفهوم تبلیغات بطور عجیبی با بازاریابی آمیخته است. تبلیغات جزئی از فرآیند بازاریابی یک محصول و یا خدمت بشمار می رود. به بیان ساده می توان گفت تبلیغات یعنی رساندن یک پیام در مورد محصول و یا یک خدمت از طریق رسانه های مختلف برای متقاعد کردن مخاطبان بالقوه برای خرید آن محصول و یا خدمت.
در تبلیغات معمولاً اهداف متفاوتی دنبال می شود که در زیر به بخشی از آنها اشاره می کنیم:

آگاهی مشتریان در مورد محصولات و یا خدمات جدید
آگاه کردن مشتریان از طرز کار و یا قیمت جدید یک محصول
ایجاد تصویری روشن و قدرتمند از کسب و کار
ترغیب مشتریان به خرید محصول
تشویق مشتری برای اتخاذ تصمیم خرید فوری محصول و یا خدمت
و …
advertising-collage-01از دیدگاه جایگاه تبلیغات در مقایسه با بازاریابی، می توان تبلیغات را زیر مجموعه بازاریابی و در کنار ابزارهای دیگر آن از جمله روابط عمومی، پیشبرد فروش، فروش شخصی و بازاریابی مستقیم دانست. تبلیغات بیشتر بر روان مشتری برای ترجیح دادن یک برند خاص تمرکز دارد و بازاریابی بر کل فرآیند اعم از تبلیغات، فروش، توزیع و … احاطه دارد.

بازاریابی،تبلیغات و برندینگ

برندینگ

برندینگیک برش دیگر از این کیک برندینگ است که تجربه کامل و یکپارچه ای را در بر می گیرد که مشتریان در تعامل ها و ارتباطات خود با کسب و کار، محصول و خدمات شما در مجموع از آن انتظار دارند. برندینگ چیزی بسیار فراتر از طراحی و ترویج یک لوگو می باشد و بر دانش ما از بازار (که در نتیجه فعالیت های بازاریابی بدست آمده است) بنا شده است، سپس بر حمایت و قرار دادن محصولات و خدمات در کنار یکدیگر برای تطابق با بازار هدف تمرکز می کند.
به طور کلی برندینگ یا برندسازی، فرآیندی است که در طی آن به جایگاه احساسی و عاطفی یک محصول یا خدمت افزوده می‌گردد،بدین وسیله ارزش آن برای مشتریان و سایر ذینفعان افزایش می‌یابد.

برندسازی یا برندینگ حاصل پیام‌ها و گزارش‌های رسانه هاست. هر قدر تعداد این پیام‌ها بیشتر و محتوای آن‌ها مطلوب تر باشد، نام تجاری قوی تر خواهد شد.
به عنوان مثال استارباکس یک نمونه قوی و کلاسیک ار برندینگ می باشد. در حالیکه این برند تبلیغات بسیار کمی هم دارد، اما همواره تجربه ای با کیفیت از خرید کردن در تمامی شعبه های خودش در سراسر آمریکا در اختیار مشتریان قرار می دهد. به گفته یکی از کارشناسان این حوزه بنام جو سولیوان، "زمانیکه که برای بار سوم شما وارد یکی از شعبه های این برند می شوید، تمامی کارکنان به احتمال زیاد شما را با نام کوچک می شناسند و از نوشیدنی مورد علاقه شما اطلاع دارند. آنها آموزش های خود را دیده اند. البته نکته جالب توجه اینکه این برند در هیچ یک از تبلیغات خود اشاره به شناختن شما و نوع نوشیدنی شما هم نمی کند.”

بازاریابی،تبلیغات و برندینگ

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :