کد خبر: ۴۹۲
اسویا اکرت و آندرس دوس نتایج تحقیق خود را در کنفرانس هکرها که در لاس وگاس آمریکا برگزار شد مطرح کردند.
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۰ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 01

این دو نفر انبوه اطلاعات مربوط به جستجوی اینترنتی سه میلیون آلمانی را از طریق شرکت‌هایی که آمار و اطلاعات کلیک کردن کاربران در اینترنت را جمع‌آوری می‌کنند به دست آورده بودند.

آنها می‌گویند هر کاری که کاربران در اینترنت انجام می‌دهند با جزئیات ثبت و ضبط می‌شود و شرکت‌ها به سرعت این اطلاعات را گردآوری می‌کنند تا برای تبلیغات از آن استفاده کنند.
این دو پژوهشگر متوجه شدند که ۹۵ درصد این اطلاعات را افزونه (extension) ده مرورگر (Browser) معروف فراهم می‌کنند.

خانم اکرت گفت: "کاری که این شرکت‌ها می‌کنند در اروپا غیرقانونی است اما این برایشان اهمیتی ندارد."

انتشار یافته‌های این دو پژوهشگر باعث شده در آلمان این موضوع مطرح شود که باید برای فعالیت شرکت‌هایی که اطلاعات جستجوی اینترنتی کاربران را جمع می‌کنند، محدودیت قائل شد.

به گفته آقای دوس مرتبط کردن این اطلاعات با افراد کار ساده‌ای است و دقیقا می‌توان فهمید که افراد کجا آنلاین شده‌اند، چه چیزهایی را در اینترنت جستجو کرده‌اند و چه چیزهایی خریده‌اند.

اسرار زندگی خصوصی افراد را 'می‌توان از کلیک کردنشان پیدا کرد'

این دو محقق اطلاعاتی را که کاربران از عادت‌های اینترنتی خود بجا می‌گذارند بر اساس فهرست سایت‌های و لینک‌هایی بازدید شده تجزیه و تحلیل کردند و بعد با بررسی فقط چند دومین، می‌توانستند کاربری را که یک جستجوی خاص را انجام داده به چند نفر محدود کنند تا سرانجام به کاربر مورد نظر برسند.

به گفته این دو محقق در بسیاری موارد تشخیص هویت فرد حتی از این هم ساده‌تر است چون اطلاعات مربوط به کلیک کاربران در خیلی موارد به صفحه آنها در شبکه‌های اجتماعی لینک می‌شود که بلافاصله هویت و حتی اطلاعات بیشتری را درباره فرد روشن می‌کند.
اطلاعاتی که عادت‌های اینترنتی افراد را فاش می‌کند می‌تواند لینک‌هایی باشد که در توئیتر همرسان می‌کنند، ویدئوهای که در یوتیوب تماشا می‌کنند، مطالب خبری که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند یا عکس چیزهایی را که خریده‌اند یا جاهایی را که رفته‌اند در این شبکه‌ها منتشر می‌کنند.

دو پژوهشگر می‌گویند اطلاعات کاربران که در فضای مجازی در اختیار همه قرار دارد روز به روز بیشتر می‌شود، بنابراین یافتن کاربر از روی الگوی کلیک روز به روز آسان‌تر می شود.
خانم اکرت می‌گوید اطلاعات به جا مانده از جستجوهای اینترنتی افراد، جزئیات خصوصی زندگی آنها را برملا می‌کند که می‌توان از آن سوء استفاده کرد؛ مثل این که دفترچه تلفنی داشته باشید که با نگاه کردن به اسم هر فرد، از هر کاری که او انجام داده باخبر شوید.

اسرار زندگی خصوصی افراد را 'می‌توان از کلیک کردنشان پیدا کرد'

در بسیاری موارد این عادت‌های اینترنتی غیرقانونی نیستند اما اگر برملا شوند ممکن است توضیح یا توجیه آن برای چهره‌های شناخته شده بسیار سخت باشد و آنها در مقابل اخاذی آسیب‌پذیر کند.

دو پژوهشگر پس از تحقیق خود تمام اطلاعات را پاک کردند چون نمی‌خواستند این اطلاعات را در اختیار داشته باشند و همین طور نگران این بودند که اگر هک شوند اطلاعات افراد به دست دیگران خواهد افتاد.

پیشنهاد آنها این است که دولت‌ها اجازه ذخیره طولانی مدت این اطلاعات را ندهند و شرکت‌هایی که اطلاعات را ارائه می‌کنند موظف باشند پیش از این که این اطلاعات مبنای طراحی طیف وسیعی از آگهی هایی قرار بگیرد که مردم می‌بینند، تمام اطلاعاتی که با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کسی با کلیک کردن این اطلاعات را تولید کرده باید حذف شوند.

برچسب: اینترنت ، کلیک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :