عوامل تولید یک فیلم به بخش‌های مختلف تقسیم شده‌است، که هر کدام در یک جنبهٔ خاص از تولید متخصص هستند. مواضع عوامل تولید فیلم در طول سال‌ها به سبب تغییرات تکنولوژیکی تکامل یافته‌است، اما خیلی از کارهای سنتی اوایل قرن بیستم باوجود حوزه‌های قضایی و فرهنگ‌های فیلم‌سازی رایج هستند.
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - 2017 February 01
عوامل تولید فیلم

عوامل تولید فیلم گروهی از افراد هستند که توسط شرکت تولید با هدف تولید یک فیلم یا تصویر متحرک استخدام شده‌اند. عوامل تولید از بازیگران که باید جلوی دوربین فیلمبرداری ظاهر شوند یا برای شخصیت‌ها در فیلم صدا ارائه کنند متمایز شده‌اند. همینطور عوامل تولید از تولیدکننده‌ها که صاحب قسمتی از شرکت فیلم یا مالکیت فکری فیلم هستند مجزا می‌باشند. عوامل تولید یک فیلم به بخش‌های مختلف تقسیم شده‌است، که هر کدام در یک جنبهٔ خاص از تولید متخصص هستند. مواضع عوامل تولید فیلم در طول سال‌ها به سبب تغییرات تکنولوژیکی تکامل یافته‌است، اما خیلی از کارهای سنتی اوایل قرن بیستم باوجود حوزه‌های قضایی و فرهنگ‌های فیلم‌سازی رایج هستند.

ساخت تصویر متحرک در سه مرحله به روشنی تعریف شدهٔ پی در پی - پیش از تولید، عکاسی اصلی و پس از تولید - روی می‌دهد که بسیاری از مواضع عوامل تولید فیلم با یک یا دو تا از مراحل در ارتباط هستند. همینطور بین دست‌اندرکارانی که هزینه‌های ثابت دریافت نمی‌کنند (عوامل فنی تولید) و دست‌اندرکارانی که هزینه ثابت دریافت می‌کنند (بازیگران، تهیه‌کنندگان، نویسندگان و کارگردانان) تفاوت است. کارگردان بعنوان یک نهاد مجزا درنظر گرفته می‌شود، نه بین ساختار دپارتمان عوامل تولید فیلم. مواضع عوامل تولید تلویزیون از مواضع عوامل تولید فیلم مشتق شده‌اند

گروه تهیه و تولید
تهیه‌کننده
دستیار تهیه‌کننده
مدیریت تولید
مجری طرح
مدیر تدارکات
مدیر اجرایی تولید

گروه کارگردانی
کارگردان
دستیار کارگردان
برنامه‌ریز
منشی صحنه
کارگردان هنری

گروه بازیگری
مسئول انتخاب بازیگران
بازیگردان
هنرپیشه (بازیگران اصلی)
بازیگران نقش جزئی
سیاهی‌لشکر
بدل‌کار
صدا پیشه
دوبلور

گروه صحنه و لباس
مدیر صحنه
طراح صحنه
طراح دکور
طراح لباس

گروه چهره پردازی
طراح چهره پردازی
چهره‌پرداز
مو آرا

گروه فیلم برداری
مدیر فیلمبرداری
فیلم‌بردار
دستیار فیلم‌بردار
نورپرداز
دستیار نورپرداز

گروه صدا
صدابردار
مدیر دوبلاژ
صداگذار (تدوینگر صدا)
مهندس صدا
آهنگ‌ساز
گروه تدوین[ویرایش]
تدوین‌گر
دستیار تدوین‌گر

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :