پزشکان همواره عنوان می‌کنند که چاقی موجب افزایش ریسک بیماری قلبی در سنین بالاتر می‌شود، اما تحقیق جدید آشکار ساخته که چاقی حتی می‌تواند به قلب افراد جوان هم صدمه بزند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۲ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - 2018 August 03

دانشمندان بریتانیایی دریافته‌اند افراد جوانی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری بودند فشارخون بالاتری داشته و ماهیچه قلب‌شان هم ضخیم شده بود.

«کایتلین وید»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بریستول بریتانیا، در این‌باره می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهد هرگونه کاهش در شاخص توده بدنی در سن جوانی از ابتلا به مشکلات سلامت قلب و عروق در سنین بالاتر پیشگیری می‌کند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «اگر روند اپیدمی چاقی افزایش یابد این احتمال وجود دارد که خطر بروز مشکلات قلبی عروقی نظیر سکته و بیماری قلبی عروق کرونر هم افزایش یابد.»

در این مطالعه، تیم تحقیق از آنالیز ژنتیکی جدیدی برای تعیین این موضوع استفاده کرد که آیا شاخص توده بدنی ناسالم موجب افزایش فشارخون یا تغییرات ساختاری در قلب می‌شود. بررسی‌ها شامل چندین هزار شرکت‌کننده ۱۷ تا ۲۱ سال بود که در مطالعه حضور داشتند.

محققان دریافتند شاخص توده بدنی بالاتر موجب فشارخون بالاتر شده یا فشار بیشتری به دیواره‌های عروق در بین زمان تپش قلب وارد می‌کند. اضافه وزن همچنین موجب بزرگ‌شدن بطن چپ که محفظه اصلی پمپاژ قلب است می‌شود.

وزن اضافی موجب می‌شود قلب سخت‌تر کار کند، در نتیجه باید خون بیشتری پمپاژ شود.

حال مطالعه جدید نشان می‌دهد افراد جوان دچار اضافه وزن ممکن است زودتر علائم هشداردهنده مشکل قلبی را نشان دهند. افراد جوان چاق با ریسک بالاتر نارسایی قلبی و دیابت مواجه هستند و احتمالا در سن پایین‌تر دچار حمله قلبی یا سکته می‌شوند.

محققان تاکید می‌کنند فعالیت فیزیکی منظم، حفظ فشارخون سالم و کلسترول و عدم سیگار کشیدن می‌تواند به بهبود سلامت قلب کمک کند.

منبع: مهر

برچسب: چاقی ، جوانان ، قلب
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آب و هوا
كمينه:۲۷.۴°
بیشینه:۲۷.۴°
وضعيت:نيمه ابري
سرعت باد:۲.۰۶ km/h
رطوبت:۵۶%
 
۲۷.۴ | ۲۷.۴