مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرد که وزارت دارایی را موظف می‌کند جزییات فروش هواپیماهای مسافربری آمریکا به ایران را گزارش کند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۷ - ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16

هدف از تصویب طرح آن است که کنگره آمریکا اطمینان یابد فرآیند فروش و خرید هواپیماها به طور قانونی انجام می‌شود و به برنامه توزیع تسلیحات ایران کمک نمی‌کند.

این طرح که پنج‌شنبه چهاردهم دسامبر به تصویب رسید، برای اجرایی شدن باید به تایید سنا برسد و سپس رییس‌جمهور آمریکا آن را امضا کند.

نمایندگان جمهوری‌خواه تاکید کردند که این طرح مانع فروش هواپیما به ایران نخواهد شد. اما در مقابل، وزارت دارایی آمریکا موظف است درباره شرکت‌های خریدار هواپیما اطلاعات دقیق بدهد تا کنگره در جریان این موضوع باشد که این شرکت‌ها هزینه خرید هواپیما را چگونه تامین کرده‌اند.

در صورت نهایی شدن این طرح، وزارت دارایی آمریکا موظف می‌شود هر شش ماه یک بار به کنگره گزارش دهد.

به گفته بعضی از تحلیلگران هر چند این طرح در صورت اجرای نهایی نمی‌تواند مانع فروش هواپیما به ایران شود، اما می‌تواند در دادگاه‌های فدرال مورد استناد قرار بگیرد تا هواپیماهای خریداری شده به عنوان اموال ایران به نفع قربانیان تروریسم شاکی ایران ضبط شود.

از زمانی که در دولت باراک اوباما مجوز فروش هواپیما به ایران صادر شد، مجلس نمایندگان چند بار سعی کرده تا مانع از این کار شود.

راجر ویلیامز، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، این طرح را اکتبر امسال به کنگره ارائه کرد.


۲۵۲ نماینده به این طرح رای موافق و ۱۶۷ نفر رای مخالف دادند. تقریبا تمام نمایندگان جمهوری‌خواه جز چهار نفر به این طرح رای مثبت دادند در حالی که ۲۲ نماینده دمکرات هم در کنار اعضای حزب رقیب با این طرح موافقت کردند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آب و هوا
كمينه:۲۴.۱۹°
بیشینه:۲۴.۱۹°
وضعيت:نيمه ابري
سرعت باد:۵.۱۴ km/h
رطوبت:۴۱%
 
۲۴.۱۹ | ۲۴.۱۹
تصاویر