بستری برای رشد مضاعف
در زندگی انسانها و ملت‌ها، رویاهایی وجود دارند که هیچگاه به واقعیت نمی پیوندند، اما بعضی مواقع، و آنهم بسیار به ندرت، برخی از این رویاها لباس واقعیت به تن می کنند. از جمله این رویاهای نادر می توان به طرح راه ابریشم اشاره کرد که با خواست کشور چین و با صرف صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری در حال به واقعیت پیوستن و احیای دوباره است. راه ابریشم که از نمادهای بسیار بزرگ تجارت جهان در عهد قدیم بوده است و جاده و مسیر آن در تاریکی قرون ۱۴ و ۱۵ میلادی گم شده است، دوباره متولد می شود.
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۶ - ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 June 05
رونمایی رسمی از طرح راه ابریشم جدید در روزهای 14 و 15 ماه مه طی یک نشست بزرگ با شرکت سران و مقامات عالی رتبه بیش از صد کشور جهان در پکن، پایتخت چین برگزار شد.
در این نشست، سران 29 کشور جهان، عمدتاً آسیایی شرکت داشتند.
این طرح، بزرگ ترین طرح زیر ساخت ها خواهد بود که تا کنون توسط یک کشور در جهان به مرحله اجرایی رسیده است.

چین به تنهایی بیش از1000 میلیارد دلار منابع لازم برای سرمایه گذاری در این طرح عظیم را تأمین کرده است. منابع چینی می گویند که منابع مورد نیاز برای سرانجام گرفتن این طرح، چندین هزار میلیارد دلار برآورد شده است.

این طرح بزرگ، 68 کشور را در بر می گیرد. این کشورها 4.4 میلیارد نفر جمعیت دارند و تولید ناخالص ملی آنها بیش از 40 درصد کل تولید ناخالص جهان است.
با اجرای این طرح، چین قصد دارد تا روابط تجاری و اقتصادی خود را با کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی گسترش دهد.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در این نشست طی سخنانی ضمن دفاع از تجارت آزاد گفت که تمامی کشورهایی که به این طرح پیوسته اند، اعضای یک خانواده هستند:

"گشایش و باز شدن به سوی جهان به منزله پیشرفت است، در حالی که انزوا ما را به عقب بر می گرداند. گشایش، همانند تلاش خستگی ناپذیر پروانه ای است که از پیله خود رهایی می یابد. بدون تردید، این فرآیند، با رنج و درد همراه است. اما این رنج ، زندگی تازه ای را به ارمغان می آورد.

طرح ایجاد راه ابریشم جدید به روی همگان( همه کشورها) باز است. این طرح به ما اجازه می دهد که در راه رشد و توسعه متوازن اقتصادی در آینده گام بر داریم. ما در کنار هم باید محیطی را ایجاد کنیم که بازگشایی را تسهیل و تشویق کند. بازگشایی، ما را به سوی یک نظام شفاف و درست در تجارت جهانی و شفافیت در سرمایه گذاری راهنمایی می کند.

در این راه، ما آماده ایم که کشورهای دیگر را در تجربیات خود شریک نمائیم. ما به هیچوجه قصد نداریم که در امور کشورهای دیگر دخالت کرده و مدل اجتماعی و توسعه خود را به این کشورها صادر کنیم. ما هیچگاه خواست خود را به هیچ کشوری تحمیل نخواهیم کرد. آنچه ما بدان امید بسته ایم ، ایجاد و خلق یک مدل جدید همکاری برد-برد میان کشورها است. امید ما، ایجاد خانواده بزرگی است که همزیستی و هماهنگی بین اعضای آن برقرار باشد."


طرح راه ابریشم جدید

طرح راه ابریشم جدید، در واقع از سال 2013 با ایجاد ارتباط ریلی بین چین و اروپا آغاز گردیده است.
طرح راه بریشم جدید، یا بهتر بگوئیم راه های ابریشم جدید شامل سه راه است. راه آهن، راه جاده ای و راه دریایی.
احداث راه ریلی که هم اکنون مراحل آخر خود را طی می کند از استان " ژیجانگ" واقع در شرق چین آغاز و تا شهر لندن در بریتانیا ادامه می یابد.
مسیر این خط آهن از کشورهای قزاقستان، روسیه بیلا روس، لهستان، آلمان و فرانسه عبور می کند.

مسیر جاده ای که طرح آن به صورت احداث بزرگراه های چند باندی طرح ریزی شده از مرکز چین آغاز شده و از کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ایران و ترکیه عبور کرده و به راههای اروپایی می پیوندد.

و اما، سومین راه ابریشم جدید، راه دریایی است. این راه ازبندر شانگهای چین آغاز شده و ارتباط بین این شهر و دیگر شهرهای بندری چین را به سنگاپور، اندونزی، سریلانکا و سپس به کشورهای آفریقایی کنیا و نایروبی پیوند می دهد. این راه دریایی در ادامه از دریای سرخ و کانال سوئز کشتی های باربری را به دریای مدیترانه و بنادر یونان و شهر ونیز و سپس به بنادر فرانسه و هلند می رساند. راه دریایی بازگشت نیز همین مسیر را از اروپا تا چین طی می کند.

شایان توجه است که در اروپا سه راه دریایی، جاده ای و ریلی راه ابریشم به هم متصل می شوند.

در حالی که مدت زمان لازم برای حمل کالا از طریق راه آبی بین 22 تا 30 روز طول می کشد، از طریق راه ریلی، کالاها در مدت کمتر از 14 روز بین اروپا و چین جابجا می شود. با استفاده از مسیر جاده ای این مدت به 8 تا 10 روز کاهش می یابد.

"داوید گوسه" بنیانگذار فوروم اروپا- چین و مدیر آکادمی چین در مدرسه عالی بین المللی بازرگانی چین اعتقاد دارد که این طرح اعتبار جهانی چین را افزایش می دهد:
"هنگامیکه اجرای طرح های بسبار زیاد موجب توسعه واقعی مناطقی در آسیای مرکزی، و دور تر، در غرب آسیا و یا در آفریقا شود، اعتبار جهانی چین افزایش خواهد یافت. چین خواهد درخشید. بنابر این می توان گفت که اجرای طرح راه ابریشم جدید، موجب افزایش قدرت چین در جهان می شود.

باید گفت که این طرح، صرفاً یک طرح اقتصادی نیست، بلکه در کنار ابعاد بزرگ اقتصادی آن، یک طرح ژئوپلتیک است. با اجرای این طرح، چین به موقعیتی مرکزی در جهان دست خواهد یافت."

طرح راه ابریشم جدید از سوی برخی از اقتصاد دانان آمریکایی و غربی مورد انتقاد قرار گرفته است.
بر اساس این انتقادها، چین برای جبران کاهش رشد اقتصادی خود که به طور عمده از پویایی صادراتی تأمین می شود و طی دو سال اخیر کاهش یافته اقدام به اجرای این طرح بزرگ گرفته است.

"آن کراتز" پژوهشگر و متخصص اقتصاد چین و مشاور "ای سی اف آر" در یاست خارجی اروپا در باره این موضوع می گوید:

"این طرح، وسیله بسیار خردمندانه و زیرکانه ای است که چین برای تحرک اقتصاد خود برگزیده است. این طرح، در عمل اهداف ژئوپلتیک دارد. در همین حال، یک طرح بزرگ اقتصادی محسوب می شود که به چین فرصت میدهد که از امکانات بالقوه اقتصادی خود بهتر بهره برداری کند. این طرح به چین امکان می دهد که ظرفیت تولیدی اقتصاد خود را افزایش دهد. باعث تحرک و رونق در بنگاه های اقتصادی این کشور شود که پیشتر با محدودیت های رشد روبرو شده بودند.

این طرح، همچنین به چین اجازه میدهد تا این کشور از منابع انسانی و تکنولوژیک خود به نحو مطلوبی استفاده کند. این طرح برای توسعه اقتصاد چین بسیار مفید است."

این اقتصاد دان متخصص چین همچنین اعتقاد دارد که چین با اجرای طرح راه ابریشم جدید، دو هدف عمده را دنبال می کند: هدف توسعه اقتصادی و هدف ژئوپلتیک.
اما طرح راه ابریشم جدید افزون بر انتقادهایی که از سوی غرب بر آن می شود، برای چند کشور بزرگ آسیایی از جمله هند و ژاپن چالش هایی را ایجاد می کند.

در همین حال، برخی از اقتصاد دانان، با توجه به ابعاد بسیار بزرگ این طرح که از سرمایه گذاری لازم در آن به چندین هزار میلیارد دلار می رسد، مشملاتی را برای آینده این طرح پیش بینی می کنند.
برخی دیگر به مشکلات امنیتی کریدورهای در طول راه ابریشم اشاره می کنند. کریدور آسیای میانه به بندر گواتر پاکستان از جمله این کریدورهاست.
برخی دیگر در این طرح، خواست بسیار شدید هژمونیک چین را می بینند.

" سیمون دنییر" رئیس دفتر روزنامه واشینگتن پست در پکن به عقب نشینی دونالد ترامپ و آمریکا از پیمان کشورهای دو سوی اقیانوس کبیر اشاره می کند و می گوید: "شی جین پینگ" فضای اقتصادی را که از سوی آمریکا رها شده، پر می کند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آب و هوا
كمينه:°
بیشینه:°
وضعيت:
سرعت باد: km/h
رطوبت:%
 
|
تصاویر