برخی از کاربران تصور می‌کنند اگر بر روی سیستم خود دو آنتی‌ویروس نصب کنند، سیستم خود را امن‌تر کرده‌اند. این تصور کاملا اشتباه است. سیستم شما به یک آنتی‌ویروس نیاز دارد و نصب همزمان دو آنتی‌ویروس بر روی سیستم اختلالاتی را بر روی عملکرد سیستم ایجاد می‌کند. در این مطالب آموزشی برای شما توضیح می‌دهیم که چرا نباید دو آنتی‌ویروس را بر روی یک سیستم‌ نصب کرد.
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۳ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - 2017 February 12

هنگامی که شما آنتی‌ویروس بر روی سیستم خود نصب می‌کنید، این آنتی ویروس در پس‌زمینه مشغول فعالیت است ، کلیه رفتار سیستم را تحت نظر دارد و برای جلوگیری از نفوذ ویروس‌ها کنترل می‌کند. در حقیفت هر عملی در سیستم شما انجام می‌شود، توسط آنتی‌ویروس بررسی می‌شود تا سیستم شما ویروسی نشود. سیستم شما منابعی را در اختیار آنتی‌ویروس قرار می‌دهد تا بتوانید عملکرد مناسبی داشته باشد. اگر شما دو آنتی‌ویروس بر روی سیستم خود داشته باشید، منابع بیشتری از سیستم شما را در اختیار می‌گیرند و سیستم شما با کندی بیش از حد مواجه می‌شود. آنتی‌ویروس وقتی در حال فعالیت است،  بخشی از حافظه موقت سیستم شما را اشغال می‌کند و فعالیت همزمان دو آنتی‌ویروس باعث می‌شود حافظه موقت کمتری برای سایر کارها آزاد باشد.

وقتی بر روی سیستم شما دو آنتی‌ویروس نصب شده باشد، ممکن است بین آنها ناسازگاری باشد و همچنین آنها همدیگر را متهم کنند. وقتی سیستم شما دو آنتی‌ویروس داشته باشد، و فایلی را از اینترنت دانلود کنید، دو آنتی‌ویروس شروع به بررسی و چک کردن فایل‌ دانلود شده می‌کنند. زمانی که مشخص شد فایل دانلود شده آلوده است، در این زمان به‌جایی که آنتی‌ویروس‌ها ویروس را از بین ببرند ممکن است ایجاد مشکل کنند. چرا که دو آنتی‌ویروس می‌خواهند به صورت همزمان ویروس را پاک و حذف کنند و شما نمی‌توانید به دو آنتی‌ویروس اجازه دهید به صورت همزمان فایل را قرنطینه و حذف نمایند.

وقتی شما دو آنتی‌ویروس بر روی سیستم خود داشته باشید، ممکن است یکی از آنتی‌ویروس‌ها دیگری را به عنوان ویروس شناسایی کنند و به شما هشدار دهد که بر سیستم آلوده به ویروس است. در این حالت یکی از آنتی‌ویروس‌ها اقدام به پاک کردن آنتی‌ویروس دیگر می‌کند و این کار باعث اخلال و ناپایداری در سیستم شما می‌شود.

شما در کنار آنتی‌ویروس می‌توانید از سایر نرم‌افزارهای امنیتی مثل ضد تروجان و ضد جاسوسی برای افزایش امنیت خود استفاده کنید. وقتی آنتی‌ویروس بر روی سیستم شما نصب است، این نرم‌افزار در پس‌زمنیه سیستم شما در حال فعالیت و بررسی و نظارت بر سیستم است. اما نرم‌افزارهای امنیتی مثل ضد تروجان و ضد جاسوسی‌ها معمولا در پس‌زمینه فعال نیستند، و هر زمان شما نیاز به اسکن فایل و یا اسکن سیستم خود را داشته باشید، آنها را اجرا می‌کنید.  "Anti-Malware"  مناسب برای ویندوز هم استفاده از نسخه رایگان "Malwarebytes Anti-Malware" و "Spybot"  را پیشنهاد می‌کنیم..

قطعا بسیاری از شما زمانی که تصمیم به نصب دو آنتی‌ویروس بر روی سیستم خود می‌کنید، تصور می‌کنید این کار امنیت سیستم شما را چند برابر می‌کند و خیالتان از امنیت سیستم‌تان راحت می‌شود. اما این یک کار ایده‌آل نیست. برای جلوگیری از هرگونه اختلال بر روی سیستم خود، یک آنتی‌ویروس مناسب و امن را انتخاب کنید و آن را بر روی سیستم خود نصب کنید. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :