به‌تازگی یک نرم‌افزار موبایل (اپلیکیشن) در روسیه ارائه شده که به مردم اجازه برنامه‌ریزی مراسم تشییع جنازه را می‌دهد. این اپلیکیشن با شک و تردید و حتی تمسخر مردم در این کشورروبرو شده است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۲ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - 2017 January 30
اپلیکیشن کفن و دفن

قراراست این اپلیکیشن تا دو ماه دیگر به مرحله بهره‌برداری برسد. طراحان این برنامه گفته‌اند هدف از آن ارائه اطلاعات به بستگان غم‌زده هستند که با روند سازماندهی مراسم خاکسپاری نزدیکان و عزیزانشان آشنایی ندارند.
این برنامه شبیه سایت "اوبر" طراحی شده و حتی اسمش "اومر" است که شبیه اوبر است و در روسی "او مرد" معنی می دهد.
ارائه دهندگان این اپلیکشن گفته‌اند که کاربران به سادگی می‌توانند نام متوفی، تاریخ مرگ، دین و آدرسش را در این برنامه بنویسند. سپس گزینه‌ها و قیمت خدمات در گورستان‌های مختلف و سازمان‌های خدمات مراسم تشییع جنازه، انتخاب میان سوزاندن یا دفن، و گزینه‌ها برای سنگ قبر‌های مختلف را دریافت خواهند کرد.
در مرحله بعد مشتری با تماس گرفتن از آنها می‌خواهد که جزئیات کار را ترتیب دهند. وب سایت ارایه دهنده این اپلیکیشن می‌گوید: "این آسان است. ساده‌تر از معامله با خاکسپاران تصادفی." این وبسایت همچنین در مورد تهیه اسناد مورد نیاز پس از مرگ مشورت می‌دهد."
اما به نظر می‌رسد که روس‌ها تحت تاثیر این اپلیکشن قرار نگرفته‌اند. برخی عملی بودن آن را به دلیل استفاده کم از اینترنت در روسیه بعید می‌دانند. گروهی دیگر آن را به دلایل شخصی رد می‌کنند.
همچنین شماری دیگر این ایده را به تمسخر گرفته‌اند. یک نفر به شوخی گفته است: "من نمی‌دانم برای مشتریانی که باز می‌گردند تخفیفی خواهد بود"، در حالی که دیگری می‌نویسد: "دوستت را با خود بیاور و ۱۵ درصد تخفیف بگیر."
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :