دارا خسروشاهی (۷ خرداد ۱۳۴۸، تهران) مالک کسب و کار ایرانی آمریکایی ومدیر عامل اجرایی شرکت تکنولوژی‌های اوبر است. او پیشتر مدیرعامل اجراییاکسپیدیا بود.
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ - ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 18

 

زندگی
دارا خسروشاهی در ایران زاده شده و از خانواده کارآفرین خسروشاهی که مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری البرز و مالک چندین کارخانه تولید دارو همچون تولید دارو، تولی پرس و … در ایران بودند برخاسته است. پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ خانوادهٔ او وقتی که او ۹ سال داشت، ابتدا به جنوب فرانسه رفتند و شاهد سرنگونی حکومت پهلوی و ملی شدن کسب‌وکارهایشان بودند. سپس برای ملحق شدن به دیگر اعضای خانواده شان به آمریکا مهاجرت کردند.

پس از مهاجرت، پدرش که مجبور شده بود برای مراقبت از پدربزرگ بیمارش به ایران سفر کند شش سال را در ایران در زندان گذراند و مادرش مجبور شد سه فرزند را در خارج از کشور به تنهایی بزرگ کند. او در سال ۱۹۹۱ لیسانس مهندسی برق بیوالکتریک خود را از دانشگاه براون گرفت؛ و مثل بعضی از اعضای فامیل خود در امور مالی و فناوری مشغول کار شد. هفت سال برای یک بانک سرمایه‌گذاری کار کرد و بعد به یک شرکت اینترنتی پیوست.

حسن خسروشاهی عموی ایشان میباشد .

او از سال ۲۰۰۵ به ریاست شرکت «اکسپدیا» رسید و آن را بدل به پردرآمدترین آژانس مسافرتی آنلاین آمریکا کرد. دامنه کار این شرکت را به شصت کشور دنیا توسعه داد و درآمد آن را چهار برابر کرد. وی همچنین در کنار مسئولیت‌های متعددش از سال ۲۰۱۵ در هیئت مدیرهٔ نیویورک تایمز کمپانی نیز عضویت دارد.

نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۵ درآمد آقای خسروشاهی را در میان مدیران عامل در آمریکا بالاترین اعلام کرد: حدود ۹۵ میلیون دلار.

در ۲۷ اوت ۲۰۱۷ هیئت مدیره اوبر به او به عنوان مدیر عامل اجرایی جدید رای دادند و او به عنوان مدیر عامل جدید ارزشمندترینشرکت نوپای تکنولوژی در دنیا برگزیده شد. اوبر در شرایطی به دارا خسروشاهی سپرده شده است که بحران سختی را تجربه می کند و آنها امید دارند که وی بتواند اوبر را از بحران خارج کند.

جوایز و افتخارات
در ماه ژوئن ۲۰۱۳ شرکت حسابداری بریتانیایی ارنست اند یانگ دارا خسروشاهی را به عنوان برنده جایزه کارآفرین سال در شمال غربی اقیانوس آرام اعلام کرد.او در «فهرست ایرانیان برجسته آمریکایی» در فهرست وزارت امور خارجه ایالات متحده قرار دارد.

دیدگاه‌ها
دارا خسروشاهی به دلیل انتقادهای صریحش از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا هم شهرت دارد و از حامیان مالی هیلاری کلینتون درانتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بود.

او که خود را تجسم رؤیای آمریکایی می‌داند از منتقدان فرمان آقای ترامپ برای ممنوعیت سفر شهروندان شش کشور به آمریکا بود. به عقیده او آمریکا «ملت مهاجران» است.

زندگی خصوصی
دارا خسروشاهی سال ۲۰۱۲ با زن دوم خود سیدنی شاپیرو ازدواج کرد. او چهار فرزند دارد و وقت زیادی را با فامیل بزرگ خود می‌گذراند.

۱۷ نکته جالب که باید درباره «دارا خسروشاهی» مدیرعامل جدید اوبر بدانیم
چند روز پیش؛ «دارا خسروشاهی» به عنوان مدیرعامل جدید شرکت اوبر معرفی شد. خسروشاهی متولد ایران؛ مدیرعامل فعلی شرکت اکسپدیا (Expedia) و یکی از موفق‌ترین ایرانی‌های دنیای فناوری و دره سیلیکون است. خسروشاهی پس از ماه‌ها بلاتکلیفی اوبر پس از استعفای تراویس کالانیک؛ توسط هیئت مدیره این شرکت به عنوان مدیرعامل جدید اوبر معرفی شد.

خسروشاهی به کارکنان اوبر معرفی شده است ولی قرار است کار خود را از روز ۲۹ آگوست آغاز کند. خسروشاهی جزو مدیران برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ بوده است. جالب است بدانید که در این فهرست از نام‌هایی مانند «تیم‌ کوک» و «جف بروس» خبری نیست. همین‌طور؛ خسروشاهی یکی از موفق‌ترین ایرانی‌های شاغل در دنیای فناوری و دره سیلیکون محسوب می‌شود. اگر دوست دارید درباره این شخصیت اطلاعات بیشتری بخوانید؛ ما به شما ۱۷ نکته خواندنی زندگی دارا خسروشاهی را می‌گوییم:

۱- دارا خسروشاهی متولد ۷ خرداد ۱۳۴۸ (۲۸ می ۱۹۶۹) در تهران است. پدر دارا؛ حسن خسروشاهی تاجر نامدار ایرانی است که بسیاری از کارخانه‌های بزرگ ایرانی با نام او و خاندان خسروشاهی تاسیس شده‌اند. مادر دارا؛ نزهت خسروشاهی است. دارا در ۹ سالگی و بهبوحه انقلاب اسلامی ایران؛ به نیویورک امریکا مهاجرت می‌کنند.

۲- دارا خسروشاهی در سال ۱۹۹۱ از دانشگاه براون با مدرک مهندسی برق و گرایش بیوالکتریک فارغ‌التحصیل می‌شود. او ابتدا در رشته پزشکی تحصیل می‌کند ولی بعد چون علاقه‌ای ندارد به سوی رشته مهندسی برق گرایش پیدا می‌کند.

۳- پس از اخذ درک لیسانس؛ به مدت ۷ سال در حوزه بخش مالی و تحلیلگر اطلاعات در شرکت سرمایه‌گذاری Allen & Company کار می‌کند. او ابتدا به صورت کارآموز وارد این شرکت شده و با اوراق بهادار و بورس آشنا می‌شود.

۴- در سال ۱۹۹۸، به عنوان مدیر اجرایی به شرکت USA Networks می‌پیوندد. وقتی این شرکت توسط IAC (مخفف InterActiveCorp) خریداری می‌شود؛ خسروشاهی به عنوان مدیر ارشد مالی IAC به فعالیت خود در این شرکت ادامه می‌دهد. ICA یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های برندهای رسانه‌ای اینترنتی در امریکا بوده است. در سال ۲۰۱۳؛ IAC نیز توسط شرکت اکسپدیا خریداری می‌شود. خسروشاهی در سال ۲۰۱۵ مدیرعامل اکسپدیا می‌شود.

۵- شرکت اکسپدیا پیش از اینکه ICA را بخرد؛ یکی از شرکت‌های زیرمجموعه مایکروسافت بوده است. ارزش اکسپدیا در سال ۲۰۰۱ حدود ۲ میلیارد دلار برآورد شده است.

۶- درآمد سالیانه شرکت اکسپدیا تحت مدیریت و رهبری دارا خسروشاهی از ۲.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به مرز ۸.۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ می‌رسد.

۷- مقر اصلی شرکت اکسپدیا در بلویو واشینگتون است. به همین خاطر؛ دارا خسروشاهی در شهر واشینگتون فردی شناخته شده است و در میان بزرگان فناوری این شهر یکی از معروف‌ترین چهره‌ها محسوب می‌شود.

۸- خسروشاهی شرکت اکسپدیا را به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مسافرتی آنلاین ایالات متحده تبدیل کرد. این شرکت چندین سایت زیرمجموعه گردشگری دارد.

۹- خسروشاهی در ماه جولای همین سال با نشریه The Financial Times مصاحبه‌ای داشت و عنوان کرده به شدت در جست‌وجوی صوتی غرق شده است و از چندین دستیار صوتی در خانه استفاده می‌کند. او اعتقاد دارد؛ نوآوری جدید دنیای گردشگری و سفر در جست‌وجوی صوتی است چون به راحتی می‌توان بلیط اینترنتی هواپیما خریداری یا هتل رزرو کرد.

۱۰- او از اقدامات دونالد ترامپ؛ رییس‌جمهور امریکا انتقاد می‌کند چون سیاست‌های مهاجرتی ترامپ به صنعت گردشگری آسیب می‌رساند.

۱۱- خسروشاهی نفر ۳۹ فهرست ۱۰۰ نفری مدیران ارشد امریکا در سال ۲۰۱۷ است.

۱۲- پدر و مادر دارا خسروشاهی به طور دایم او را حمایت کرده و برای موفقیت‌های بیشتر ترغیب می‌کنند. در توییت‌های خسروشاهی چندین بار به این موضوع اشاره شده است. وی می‌گوید هر سال رتبه او در فهرست برترین مدیرعامل‌های دنیا را پیگیری می‌کنند و درباره‌اش با او حرف می‌زنند. پدرش رتبه ۳۹ در سال ۲۰۱۷ را تبریک گفته ولی به او یادآوری می‌کند که در سال ۲۰۱۵ رتبه ۱۱ بوده است.

۱۳- در سال ۲۰۱۵؛ دارا خسروشاهی جزو بالاترین مدیرعامل‌ها از نظر دریافت حقوق در فهرست S&P 500 معرفی شد. چون کل درآمد وی با پاداش و حقوق و دستمزد و موارد انگیزشی به حدود ۹۵ میلیون دلار در سال می‌رسید. اما جالب است که او در سال گذشته فقط درآمدی ۲.۵ میلیون دلار داشته است.

۱۴- در سال ۲۰۱۵ از سوی وزارت امور خارجه ایالت متحده وارد فهرست «فهرست ایرانیان برجسته امریکایی» می‌شود.

۱۵- در سال ۲۰۱۳ به نشان سال Ernst & Young’s Entrepreneur در منطقه شمالی غربی اقیانوس آرام را برنده شد. جایزه‌ای که یک بار هم جف بروس؛ مدیرعامل آمازون برنده شده است.

۱۶- خسروشاهی پس از اینکه پیشنهاد هیئت مدیره اوبر برای مدیرعاملی این شرکت را پذیرفت؛ یادداشتی برای کارمندان شرکت اکسپدیا با این مضمون ارسال کرد: « من به شما می‌گویم که ترسو هستم؛ من آن‌قدر در اینجا (شرکت اکسپدیا) بوده‌ام که فراموش کردم زندگی در خارج از این مکان چگونه است و چه تفاوت‌هایی دارد. بزرگ‌ترین چیزهایی که یاد گرفتم؛ زمانی بودند که تغییرات بزرگی در زندگی‌ام رخ داده یا مسئولیت‌های جدیدی گرفته‌ام. شما ممکن است از منطقه امن خود خارج شوید و نیروهایی را در خود پرورش دهید که تا پیش از این ازشان اطلاع نداشتید.»

۱۷- پس از اینکه به عنوان مدیرعامل بعدی اوبر معرفی شد؛ نشریه بلومبرگ اولین مصاحبه را با او در دفتر شرکت اکسپدیا انجام داد. دارا خسروشاهی؛ موقعیت جدید را «فرصتی برای یک عمر» دانست و از کارهایی که باید پیش از شروع این کار انجام بدهد؛ سخت گفت: « آیا مشکلاتی وجود دارد؟ آیا پیچیدگی‌هایی وجود دارد؟ آیا چالش‌هایی وجود دارد؟ کاملا همین‌طور است. اما این چیزی است که کار را سرگرم‌کننده می‌کند.»

دارا خسروشاهی به خوبی می‌داند اوبر در چه شرایط بدی قرار دارد و ده‌ها مشکل، پیچیدگی و چالش وجود دارد. مشکلات و چالش‌هایی بس بزرگ که فردی مانند تراویس کالانیک نیز از پس‌شان برنیامد. پس؛ حتما برای هریک از آن‌ها ایده و برنامه‌ای دارد که فکر می‌کند؛ راه‌حل درست است.

۱۰ راز جالب درباره سیدنی شاپیرو همسر دارا خسروشاهی
۱. او یک خانم امریکایی است و عکس های پروفایلش در صفحات اجتماعی نشان می‌دهد که یک زن بلوند و زیبای اهل فلوریدا است

۲. این دو ۵ سال پیش یعنی در تاریخ جالب ۱۲/۱۲/۲۰۱۲ با یکدیگر ازدواج کردند.

۳. سیدنی و دارا اصلا شبیه زن و شوهرهای معمولی و مرسوم نیستند و کارهای عجیب و غریب زیادی داشته اند.

۴. یکی از این کارهای عجیب و غریب روز عروسیشان بوده است که سیدنی یک تی شرت پوشیده است! و دارا در این باره می گوید: این نشان می‌دهد که من با چه همسری خوشحال و خوشبخت هستم.

۵. این زن و شوهر بعدا در باغهای زیبای میامی یک مهمانی بسیار بزرگ به عنوان جشن عروسی با حضور دوستان و اعضای خانواده شان ترتیب دادند.

۶. سیدنی و دارا عاشق سفر هستند و سفر ماه عسل شان به کشور گواندا بوده است!

۷. سیدنی شاپیرو مادر دو پسر دوست داشتنی است که اتفاقا دوقلو هم هستند و در سال ۲۰۱۳ به دنیاآمده اند.

۸. شغل قبلی این خانم بلوند زیبا بازیگری بوده است. و آنطور که در صفحه IMDb آمده است او در سال ۲۰۰۴ نقش کوتاهی در فیلم Village بازی کرده است.

۹. خانم سیدنی علاقه ای به رسانه ای شدن زندگی اش ندارد و بسیار از حریم خصوصی اش حمایت می‌کند و تا جایی که می‌تواند از انتشار عکس و توضیحات اضافه درباره زندگی خصوصی خودش و دارا جلوگیری می‌کند.

۱۰. شیوه زندگی به دور از هیاهو و زرق وبرق سیدنی باعث شده تا از محوریت توجه سیلیکون ولی دور باشد البته به احتمال زیاد این روزها باید از محل زندگیش در واشنگتن به سوی دره سیلیکون ولی در سانفرانسیسکو نقل مکان کند.

 

دارا خسروشاهی تنها ایرانی – آمریکایی متخصص در تکنولوژی نیست. ایرانی های زیادی در آمریکا، شرکت های برجسته تکنولوژی آمریکا را راه اندازی کرده، در آنها سرمایه گذاری کرده یا با مدیریت خود، آنها را به بالاترین مرتبه ها رسانده اند. مجله فوربز درباره دلیل این رویکرد می نویسد: «جامعه مدران ایرانی – آمریکایی و ارزش بالای تحصیلات در فرهنگ ایرانی ها و خانواده های آنها، یکی از دلایلی است که باعث شده اجتماع آنها در آمریکا، روز به روز قوی تر شود.»

در فهرست ایرانی های کارآفرین در آمریکا که رسانه های مختلف خارجی به آنها پرداخته اند، حدود ۹۰ نفر، در صدر هستند. اما از میان آنهایی که سری در سرهای سیلیکون ولی بلند کرده اند، نام خانواده خسروشاهی برجسته است و دارا خسروشاهی، تنها یکی از برجسته ترین آنهاست. «علی و هادی پرتوی» دو برادری هستند که یکی از آنها شرکت لینک اکسچنج و دیگری شبکه Tellme را بنیان گذاشته اند.

این برادران همچنین از سرمایه گذاران اولیه در فیس بوک، دراپ باکس، ایر بی ان بی، اوبر، زاپوش و بسیاری دیگر از استارت آپ ها بودند. آنها همچنین سازمان غیر انتفاعی کد را راه اندازی کرده اند که به دانش آموزان آموزش دانش کامپیوتر و برنامه نویسی می دهد.

علی و هادی برادران دوقلو و پسر عمه دارا خسروشاهی هستند. علی موسس شرکت لینک اکسچنج به معنای مبادله لینک است؛ شرکتی برای تبلیغات اینترنتی است که در سال ۱۹۹۸ به قیمت ۲۶۵ میلیون دلار توسط مایکروسافت خریداری شد. هادی نیز بنیانگذار شبکه تل می است که در سال ۲۰۰۷، به قیمت ۲۶۵ میلیون دلار باز هم توسط مایکروسافت خریده شد. آنها همچنین موسسه Like را بنیان گذاشته اند که سرویسی برای ارائه موزیک است و در سال ۲۰۰۹ به قیمت ۲۰ میلیون دلار، به «مای اسپیس» (My space) فروخته شد.

هادی درباره کارهای شان به پایگاه خبری «استریکتلی وی سی» می گوید: «ما شرکت هایی را دوست داریم که اثرگذاری اجتماعی ایجاد می کنند. منظورم خیریه ها نیست، بلکه شرکت هایی که باعث می شوند دنیا جای متفاوت و بهتری شود، مثلا اسنپ چت، که یک کسب و کار واقعا با ارزش است اما برای همه واضح نیست که ساخت دنیایی بهتر، ماموریت این شرکت است. ما همچنین تکنولوژی هایی را دوست داریم که موقعیت و محدودیت های جهان فیزیکی را به هم می زند.»

او همچنین در سال ۲۰۱۵، درباره آینده کارهای شان گفته بود: «ایده های دست نخورده و فضاهای جدید زیادی برای کار کردن وجود دارد؛ تنها کافی است شما به تغییر جهان فیزیکی فکر کنید و کارهای بسیاری که می توان با کامپیوتر و تکنولوژی انجام داد. برای مثال ما فکر می کنیم که پرینت سه بعدی می تواند به صورت آنلاین فعال شود و از طریق آن بتوان اجسام را واقعی کرد، مثلا از طریق آن بتوان مبلمان ساخت.»

پرتوی ها، پسرعمه های دارا خسروشاهی هستند. واشنگتن پست آنها را از «موفق ترین سرمایه گذاران سیلیکون ولی» می داند. این دوقلوها از دارا خسروشاهی جوان ترند و از شیوه مدیریتی اش یاد می گیرند. علی پرتوی به واشنگتن پست می گوید: «در تمام عمرم هر وقت با تصمیم سختی مواجه شدم، مدل من برای رفتار کردن دارا بوده است. در این شرایط از خودم می پرسم اگر دارا بود چه کاری انجام می داد؟ او یکی از متواضع ترین و قوی ترین آدم هایی است که من می شناسم.»

دارا، امیر، علی و هادی، هر ۴ نفر از خاندان خسروشاهی هستند. «امیر خسروشاهی»، پسرعموی دارا، کارآفرین دیگری است که کمپانی نروانا را راه اندازی کرد و شرکت اینتل آن را به قیمت ۴۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. نروانا یک کمپانی در حوزه هوش مصنوعی است.

«کاوه خسروشاهی» نزدیک ترین فرد به مدیرعامل جدید اوبر، یعنی برادر اوست. کاوه مدیرعامل شرکت «آلن اند ال ال سی» است. این شرکت یک بانک سرمایه گذاری است که کنفرانس سان ولی را هم برگزار می کند؛ یک رویداد شبکه ای از سوی نخبگان تکنولوژی مانند مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک و جی دسسی، مدیر توییتر. کاوه ۲۷ سال سابقه فعالیت دارد و به عنوان مشاور مالی در نیویورک، کار می کند.

واشنگتن پست درباره فعالیت خسروشاهی ها در آمریکا می نویسد: «آنها همراه هم به یک دبیرستان خصوصی رفته اند و با هم بزرگ شده اند. در طول سال ها، به هم کمک کرده اند. در شرکت های یکدیگر سرمایه گذاری کرده و از ایده های هم، حمایت کرده اند. خانواده گسترده آنها در اواخر دهه هفتاد به آمریکا مهاجرت کردند و از داستان مهاجرت موفقیت آمیز آنها نباید غافل شد. به همین دلیل است که خسروشاهی ها و پسرعمه های شان، پیشگام اعتراض و مخالفت به فرمان تبعیض آمیز مهاجرتی ترامپ بوده اند.»

اندکی بعد از صدور این فرمان ترامپ، خسروشاهی برای کارکنانش در شرکت اکسپدیا نامه ای نوشت: «من معتقدم که با این دستور، رئیس جمهور به بازی کوتاهی عقبگرد کرده است. آمریکا ممکن است برای زندگی، مکانی امن تر باشد، اما مطمئنا به عنوان کشوری کوچک دیده خواهد شد. این اقدام در مقابل جریان رو به جلوی تفکر، قطعا حرکتی ارتجاعی است.»

منبع: وبلاگ بیوگرافی

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :