عربستان سعودی در حال گفتگو با کارخانجات اسلحه سازی آفریقای جنوبی به ویژه گروه اسلحه سازی «دِنل» از مهمترین کارخانجات تولید سلاح است تا بخش قابل توجهی از سهام این شرکت ها را خریداری کند.
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۲ - ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 05

 

دولت ریاض به ویژه در پی مشارکت در سهام شرکت اسلحه‌سازی دنل است که در حال حاضر با مشکلات مالی مواجه است.

آندره‌آس شوور مدیر اجرایی صنایع نظامی عربستان سعودی، «سامی» (SAMI) گفت امیداور است نخستین مرحله توافق در این زمینه با شرکت‌های آفریقای جنوبی تا پایان سال نهایی شود.

وزارتخانه مرتبط با شرکت‌های دولتی آفریقای جنوبی، گفتگو با عربستان سعودی در این زمینه را تایید کرده است اما می‌گوید اکنون خیلی زود است که جزئیات توافق بالقوه را اعلام کنیم.

گروه پارامونت که یک شرکت خصوصی تولید سلاح در آفریقای جنوبی است گفته است که در حال گفتگو با سامی است.

آندره‌آس شوور همچنین گفته است: «به وضوح بگویم که ما در حال گفتگو با اصلی‌ترین شرکت‌های آفریقای جنوبی هستیم. نه فقط پارامونت و دنل.»

شرکت‌های دفاعی آفریقای جنوبی تاکنون نقش مهمی در اقتصادی آفریقای جنوبی داشته‌اند اما اخیرا از کمبود بودجه دفاعی و ضعف بازار داخلی رنج می‌برند.

عربستان سعودی از نظر هزینه دفاعی در رده سوم جهان بعد از آمریکا و چین قرار دارد. بودجه نظامی عربستان سعودی در سال گذشته حدود ۷۰ میلیارد دلار بوده است.

از سال ۲۰۱۵ میلادی دولت‌های عرب حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی جنگی را علیه شورشیان حوثی یمن آغاز کرده‌اند و همین موضوع بودجه نظامی آنها را افزایش داده است.

عربستان سعودی اکنون به دنبال توسعه صنعت دفاعی بومی خودش است. گفته می‌شود که هدف ریاض آن است که نیمی از بودجه نظامی‌اش تا سال ۲۰۳۰ به تولیدات بومی سلاح اختصاص پیدا کند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آب و هوا
كمينه:۱۸.۸۳°
بیشینه:۱۸.۸۳°
وضعيت:صاف
سرعت باد:۴.۱۲ km/h
رطوبت:۵۸%
 
۱۸.۸۳ | ۱۸.۸۳
تصاویر