دهکده‎ای واقع در ساحل جنوبی نیوزیلند اخیرا برای حفاظت از حیات وحش خود تصمیم به اجراء طرحی رادیکال گرفت؛ طرحی که نگهداری از گربه‎های خانگی را ممنوع می‎کند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۳ - ۰۶ مهر ۱۳۹۷ - 2018 September 28

بر اساس این طرح که از سوی شهرداری ساوتلند (در جنوب نیوزیلند) پیشنهاد شده، گربه‌های خانگی باید اخته و به میکروچیپ مجهز شوند و اطلاعاتشان در شهرداری‌های محل به ثبت برسد. بعد از مرگ این گربه‎ها هم صاحبان ‌آنها اجازه داشتن گربه‌ای دیگر را نخواهند داشت.

این طرح شاید اغراق‎آمیز به نظر برسد اما به این نکته هم باید توجه شود که گربه‎ها هر ساله باعث مرگ میلیون‌ها پرنده و پستاندار می‎شوند. هر چند به عقیده عده‎ای، مقصر اصلی این اتفاق ما انسان‎ها هستیم.

دکتر پیتر مارا، رئیس مرکز پرندگان مهاجر "اسمیتسونیان" در مورد این موضوع کتاب‎ها و مقالات زیادی نوشته است. دکتر مارا می‎گوید برخلاف تصور خیلی‏ها مخالف گربه‎ها یا نگهداری از آن‎ها نیست. او به بی‌بی‌سی گفته: "گربه‎ها حیوانات خانگی فوق‎العاده‌ای هستند، آن‎ها واقعا عالی‎اند! اما نباید بیرون از خانه گشت بزنند. این یک راه‎حل کاملا واضح است. ما به سگ‎ها هیچوقت اجازه این کار را نمی‎دهیم. وقتش رسیده با گربه‎ها هم مثل سگ‎ها رفتار کنیم."

مقامات دهکده اومائویی معتقدند در این رابطه تصمیم درستی گرفته‎اند چون در فیلم دوربین‌های مدار بسته گربه‎ها در حال شکار پرنده‌ها، حشرات و خزندگان منطقه دیده شده‎اند.

الی مید، مدیر بخش عملیاتی امنیت محیط زیست می‎گوید: "گربه شما می‎تواند به شکل طبیعی در اومائویی زندگی کند و هر کار دلش می‎خواهد انجام دهد اما بعد از مرگش نمی‎توانید گربه دیگری را جایگزین کنید." بر اساس این طرح، هر کس از این قانون پیروی نکند، اخطار دریافت خواهد کرد و اگر باز هم به کار خود ادامه دهد، به عنوان آخرین راه حل مأموران برای از بین بردن گربه خانگی وارد عمل خواهند شد.

این طرح که برای اولین بار به اجرا در می‎آید، بخشی از برنامه ایست که شهرداری به تازگی به منظور مدیریت آفت در این منطقه پیشنهاد داده است.

جان کالینز، رئیس خیریه "لندکر چریتبل تراست" معتقد است این طرح به حفظ منابع طبیعی با ارزش این منطقه کمک خواهد کرد. او به روزنامه "اوتاگو دیلی تایمز" گفته : " ما از گربه‌ها متنفر نیستیم اما می‎خواهیم محیط زیست‌مان از نظر حیات وحش غنی باشد."

گربه‌ها چقدر دردسر سازند؟


بحث بر سر تأثیر جمعیت گربه‎ها بر اکوسیستم محلی تنها مختص به دهکده اومائویی نیست.

کارشناسان حفاظت از محیط زیست مدت‌هاست در مورد تأثیر گربه‌های وحشی و خیابانی بر اکوسیستم جهانی هشدار می‎دهند، جانورانی که در فهرست ۱۰۰ گونه مهاجم غیربومی جهان قرار گرفته‎اند.

دکتر مارا می‎گوید انقراض ۶۳ گونه جانوری مختلف در سراسر جهان به افزایش بی‌سابقه جمعیت گربه‌ها نسبت داده می‌شود. این مشکل در مناطقی مثل نیوزیلند که اکوسیستمی بسیار حساس دارند، وخیم‌تر هم هست. او می‎گوید: " شاید اغراق‌آمیز به نظر برسد اما اوضاع از کنترل خارج شده."

دکتر مارا معتقد است دوست‎داران گربه در سراسر دنیا باید طرز تفکر خود را نسبت به این حیوان تغییر دهند. به اعتقاد او زمانی باید گربه‎ نگه داریم که شرایط لازم را داریم. گربه‌ها بعد باید اخته‎ شوند و با انواع اسباب‎بازی در خانه یا در شرایط کنترل شده، مثلا با قلاده با آن‎ها تمرین کرد.

او می‎گوید: " این معضل را گربه‎ها بوجود نیاورده‎اند، مقصر اصلی انسان‎ها هستند"

گربه‎ها در شبکه‎های اجتماعی بسیار محبوبند و به همین دلیل هیچ نشانه‎ای از کاهش جمعیت این حیوانات در جهان به چشم نمی‎خورد: " گربه‎ها خیلی بامزه‌اند و این اوضاع را سخت‎تر کرده است."

تخمین تعداد دقیق گربه‎ها بسیار سخت است اما فقط در آمریکا نزدیک به ۸۶ میلیون گربه خانگی وجود دارد، این یعنی به طور تقریبی هر سه خانه، یگ گربه دارند.

وجود تعداد بی‎شماری از گربه‎های وحشی و خیابانی خسارات‌ شدیدی را به محیط زیست وارد کرده. طبق آمار هر ساله در آمریکا حدود ۴ میلیون پرنده و ۲۲ میلیون پستاندار توسط گربه‎ها کشته می‎شوند.

در بریتانیا هم جمعیت پرندگان و پستانداران رو به کاهش است و کارشناسان گربه‎ها را مقصر می‎دانند. به گفته خیریه "ممال سوسایتی" ( The Mammal Society) که برای حفاظت از پستانداران در بریتانیا فعالیت می‎کند، سالانه نزدیک به ۵۵ میلیون پرنده از بین می‎روند.

قاتلین بالفطره
این اولین بار نیست که در نیوزیلند گربه‎ها به عنوان یک تهدید معرفی می‎شوند، آن هم در کشوری که تقریبا در نیمی از خانه‎هایش یک حیوان از تیره گربه‎سانان پیدا می‌شود.

گربه‎ها در استرالیا هم به موضوعی داغ تبدیل شده‎اند. در این کشور گربه‎ها را مسئول مرگ میلیون‎ها گونه بومی در طول شب‎ها می‌دانند. از سال ۲۰۱۵ در این کشور طرح‎هایی برای کاهش جمعیت این حیوانات به اجرا درآمده است. استرالیا علاوه بر این طویل‎ترین حصار ضد گربه در دنیا را ساخته و حتی برای گربه‌های خانگی ساعات منع رفت و آمد در نظر گرفته است.

شهرداری‎ها و دولت‎های ایالتی در این کشور مدتی است مسئولیت رسیدگی به معضل گربه‏ها را برعهده گرفته‎اند. طبق مقررات گربه‎ها اجازه خروج از خانه در طول شب را ندارند و تعیین هویت و اخته کردن آن‎ها هم اجباری است.

با همه این‎ها، برنامه‎های کنترل گربه‌سانان هنوز هم جنجال زیادی به پا می‎کنند. سال گذشته شهرداری یکی از محله‎های کوئینزلند برای پوست سر هر گربه، ۱۰ دلار جایزه تعیین کرد، طرحی که با واکنش تمسخرآمیز گروه‎های حمایت از حقوق حیوانات روبرو شد.

ساکنین اومائویی به رسانه‎ها گفته‎اند طرح پیشنهادی ممنوعیت نگهداری از گربه آن‎ها را شوکه کرده و فکر می‎کنند فریب داده شده‌اند. آن‎ها تصمیم دارند هر طور شده جلوی اجرای این طرح را بگیرند.

نیکو جارویس، یکی از ساکنین این دهکده می‎گوید سه گربه دارد که به او در ریشه‎کن کردن موش‎های خانه کمک کرده‎اند. به اعتقاد نیکو این طرح به "حکومت پلیسی" شباهت دارد. او به اوتاگو دیلی تایمز گفته: " این طرح بر توانایی مردم برای نگه داشتن گربه نظارت نمی‎کند بلکه می‎گوید نمی‎توانید گربه داشته باشید."

"پاو جاستیس" (Paw Justice)، یک سازمان غیرانتفاعی در نیوزیلند است که علیه بدرفتاری با حیوانات فعالیت می‎کند. این سازمان در "فیس‌بوک‌" خود پستی در رابطه با این طرح گذاشته و شواهد و مدارکی که پشت آن وجود دارد را زیر سوال برده است.

دوست‎داران گربه در صفحه فیس بوک این سازمان با عصبانیت به این طرح واکنش نشان داده و گفته‌اند سم‏ها، اتوموبیل‏ها و انسان‎ها هم به گونه‎های محلی خسارت وارد می‎کنند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آب و هوا
كمينه:۱۸.۸۳°
بیشینه:۱۸.۸۳°
وضعيت:صاف
سرعت باد:۵.۱۴ km/h
رطوبت:۶۲%
 
۱۸.۸۳ | ۱۸.۸۳
تصاویر