تامین امنیت شهر، به ویژه در ساعات اولیه صبح و ساعات پایانی شب، موضوعی است که در حال حاضر با مشارکت پلیس و شهرداری در حال انجام است و به اعتقاد ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران، دستگاه‌های مسئول دیگر هم باید وظایف خود را به درستی انجام دهند.
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۲ - ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25

 

در حال حاضر به دلیل تبعات پیش بینی نشده طرح ترافیک، میل به سکونت در مرکز شهر کاهش یافته و این منطقه بافت مسکونی خود را با درصد بالایی از دست داده است.

تشدید ناامنی محصول سیاست های کارشناسی نشده مدیریت شهری

تردد در محدوده بازار تهران و به ویژه خیابان مولوی از ساعت ۲۱ به بعد، انسان را با صحنه‌هایی مواجه می‌سازد که پیش از این فقط در فیلم‌هایی در ژانر وحشت می‌توانست ببیند. تعطیلی بازار در شب، خلوتی و کمبود سیستم روشنایی، این مکان را تبدیل به فضایی دوست داشتنی برای ولگردان، فروشندگان مواد مخدر و معتادانی کرده است که با ظاهری کثیف و آلوده در این نقطه پرسه می زنند و بوی تعفن لباس‌هایی که ماه‌هاست بر تن دارند، هر رهگذری را آزرده می سازد. جولان معتادانی که اموال سرقتی مردم را در میان دود و آتش شب‌های تاریک خیابان مولوی بر روی زمین پهن کرده اند و برای فروختن آن‌ها به اشرار و مالخران، چوب حراج بر آن زده اند، چهره این نقطه تاریخی شهر را بیش از پیش زشت کرده است.

بی شک اگر یک زن و یا دختر جوان به هر دلیلی ناچار باشد که شبانه از این محل گذر کند، باید نگاه‌های خیره، خمار، مست و آلوده افرادی را که در این نقطه تجمع کرده اند را به جان بخرد.یقینا اگر بخشی از این منطقه دارای بافت مسکونی بود و یا روشنایی آن در سطح بالایی قرار داشت، این محل، به مکانی برای جولان سوداگران مال و ناموس مردم تبدیل نمی شد.

البته در مناطق مسکونی هم که به بزرگراه ها و خطوط راه آهن منتهی می شوند، چنین صحنه هایی با مقیاس کوچکتر همواره در حال شکل گیری است.اما موضوع تاسف بارتر این است که گاهی در مناطقی که از لحاظ بافت مسکونی اشباع شده اند و به دلیل شرایط محیطی از امنیت خوبی برخوردار هستند، سیاست های نادرست مدیریت شهری سبب ایجاد ناامنی شده است.

بیلبوردهای نصب شده بر روی پل های عابر پیاده که از فضای بیرونی پل با نور افکن نورپردازی می شوند، تا با جلوه گری خود بازار سرمایه داران را سکه کنند، عموما در پشت خود فضایی تنگ و تاریک را شکل می دهند که وقوع هر اتفاقی در پشت آن از بیرون پل و حتی پله های آن قابل مشاهده نیست. این بیلبوردها حتی اگر در یک طرف پل‌های عابر پیاده هم نصب شوند، همچنان عامل ناامنی خواهند بود، زیرا خودروهای عبوری فقط یک بیلبورد در مقابل خود می بینند و پس از عبور هم پشت سر خود را نگاه نمی کنند و اگر هم بتوانند نگاه کنند، فارغ از خطرات رانندگی، در آن تاریکی چیزی نخواهند دید.

ناهید خداکرمی‌ عضو شورای شهر تهران در گفتگویی؛ با تاکید بر اینکه شهرداری به تنهایی قادر به مدیریت‌ معابر و مسائل شهر نیست، گفت: سازمان‌های دیگر هم در مسائل مربوط به شهر دخیل هستند و باید پاسخگو باشند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به کاهش امنیت در پل‌های عابر پیاده به خاطر نصب بیلبورد‌های تبلیغاتی بر روی آن‌ها گفت: این بیلبورد‌ها برای زنان مشکلات جدی ایجاد می‌کنند که به همین علت مدتی است که سازمان زیباسازی‌ اجازه نمی‌دهد که در دو طرف پل‌های عابر بیلبورد‌ نصب شود.

وی با تاکید بر اینکه مشارکت عمومی و محله‌محوری می‌تواند نقش مهمی در تامین امنیت برای زنان در معابر عمومی داشته باشد، اظهار کرد: برخی رفتارهای مردان نشات‌ گرفته از شرایط فرهنگی است و برای همین یک دختر یا زن نمی‌تواند صبح زود و یا وقتی که هوا تاریک می‌شود با آرامش و احساس امنیت در کوچه و خیابان تردد کند که البته این موضوع چند فاکتوری‌ است و تنها بر عهده شهرداری و پلیس نیست‌.

خداکرمی با تاکید بر اینکه برخی نقاط شهر از نظر روشنایی نامطلوب است،تصریح کرد: در بسیاری از مناطق که ساکنان آن‌ها از نظر فرهنگی در شرایط بهتری هستند، مشکلات ما کمتر است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آب و هوا
كمينه:۱۹.۹۴°
بیشینه:۱۹.۹۵°
وضعيت:باران سرد
سرعت باد:۴.۱۲ km/h
رطوبت:۵۲%
 
۱۹.۹۵ | ۱۹.۹۴
تصاویر